İhracatçıları şeftali güldürdü / Gül istanbul Çiçek / Çiçekçi Esenyalı, Çiçekçiler Güzelyalı, Çiçek Siparişi Evora Evleri, Çiçek Gönder Aydıntepe, çiçek Yolla Aydınlı, Çiçekçisi İçmeler, çiçekçiler Kavakpınar, Çiçekçi Kaynarca, Pendik, Tuzla, Gül, Buket, Aranjman, Sepet, Çelenk, Gelin Ar
Bugün 05 Aralık 2021, Pazar         
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
0
1
6.169

05393589287

24 SAAT WHATSAPP DESTEK HATTI

 

 

 

 

 

HABERLER / DUYURULAR Tüm Haberler

İhracatçıları şeftali güldürdü
24 Nisan 2021, 14:19

Bu yıl hava şartlarından dolayı meyve ağaçları geç çiçek açtı, sezon 15-20 gün başladı. Uzun yaşam sembolü olarak bilinen şeftali ile nektarin Kemalpaşa’daki bahçelerde yeni sezona hazır hale geldi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, sezonun ağustos ayına kadar devam edebileceğini dile getirdi. İki meyveye ciddi talep olduğunu kaydeden Uçak, “Geçen yıl yaklaşık 153 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. İnşallah bu yıl ihracatımızı 200 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
Yüzde 70’i Rusya’ya
Ürün kalitesinin pazarda önemli avantaj sağladığını ifade eden Uçak, şeftali ihracatının yüzde 70’inin Rusya’ya yapıldığını belirtti. Alternatif pazar arayışı içinde olduklarını da vurgulayan Uçak, “Rusya’nın yanında Ukrayna, Romanya, Polonya’ya da ürün gönderiyoruz. Kiraz geçen yılın şampiyonu oldu. Yaş sebze mamullerinden turşuda da rekor kırdık. Umuyorum ki ihracatçılarımızın emekleri de boşa gitmesin. Ülkemize bol bol döviz kazandıralım. Üstü açık bir fabrika olarak nitelendirdiğimiz tarımda istihdam oldukça fazla. Hava şartları da iyi giderse kalite de fiyatlar da beklentimizi karşılar” diye konuştu.
Pandemiyle birlikte sağlıklı gıdaya talebin arttığını sözlerine ekleyen Uçak, “Tarım ürünlerini çeşitlendirip egzotik meyveler de yapmaya başladık. Muzun ciddi üretimi oldu” şeklinde konuştu. Geçen yıl 1 milyar doların üzerinde dışsatım gerçekleştirdiklerini ifade eden Uçak, hedefin 1 milyar 200 milyon doların üzerine çıkmak olduğunu belirtti.